Ultrawytrzymała turystyczna mapa Tatr z materiału Tyvek
Równo sześć lat temu pisałem w tym artykule o mapie nadrukowanej na materiale Tyvek, którą udało mi się zdobyć i przetestować pod kątem wytrzymałości na trudne warunki. Jeśli chodzi o Polskę, mapy Tyvek prawie nie istniały. A w dodatku, jeśli już się pojawiały, były to głównie mapy samych miast… i nagle BANG! Kilka dni temu dostaję zapytanie od Survivalmaps.pl, czy nie zechciałbym zerknąć okiem na nowy projekt – turystycznej mapy polskich Tatr, wykonanej na niczym innym, jak Tyveku. Odpowiedź była oczywista i chwilę później mapa wylądowała u mnie. Tym samym dziś dzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami.
Właściwości mapy nadrukowanej na Tyveku
Tak informacyjnie – Tyvek, produkowany przez firmę DuPont, jest materiałem syntetycznym, który uzyskuje się z polietylenowej przędzy. Jest stosunkowo lekki i choć przepuszcza powietrze, jest wodoodporny. Do tego odporny jest na bakterie i ścieranie. Ze względu na swoje cechy, jest dość szeroko wykorzystywany m.in. w budownictwie, transporcie, przemyśle opakowaniowym czy choćby podczas eventów (kojarzycie opaski na nadgarstki?). Więcej info o materiale odnajdziecie na stronie DuPont.
Cechy materiału Tyvek sprawiają, że od map na nim wydrukowanych możemy sporo wymagać. Zdecydowanie nie będą się one tak szybko niszczyć. Moje stare tradycyjne mapy, pomimo dbałości o nie, w miejscach zgięć są już dość mocno sfatygowane. Niektóre nie przetrwały próby czasu i są już częściowo naderwane. Mapę od Survivalmaps.pl naprawdę testowałem i ciężko jest ją porwać przypadkowo. Ale… nic nie jest niemożliwe – wystarczy zatrudnić odpowiednich ludzi – w tym przypadku własne dziecko 🙂
Chciałbym jednak podkreślić, że było to wyzwanie, jakie rzuciłem synowi z premedytacją. Na potrzeby testów. Nikt o zdrowych zmysłach nie niszczy przecież ot tak map 🙂 W normalnych warunkach prędzej ją rozciągniemy, niż przerwiemy. Oczywiście nóż też zrobi swoje i nie ma co się łudzić, że mapa wytrzyma cięcie. Tego nawet nie weryfikowaliśmy.
Ta mapa nie boi się wody. A ponieważ tak jest, nie musimy za każdym razem z pietyzmem chować jej do plecaka, czy do mapnika. Co więcej, jeśli warunki pogodowe staną się faktycznie trudne, w ostateczności możemy wykorzystać tę mapę do ochrony przed wiatrem i deszczem – choć należy mieć świadomość, że jej wymiary (ok. 70 cm x 100 cm) to zaledwie niecała połowa folii NRC. Możemy jednak użyć jej do ochrony głowy i karku, aby całkiem nie przemoknąć podczas ulewy, ale równie dobrze możemy się owinąć tą mapą, chowając ją pod bluzą, dzięki czemu ograniczymy wychładzanie organizmu na skutek niespodziewanych porywów wiatru.
Zauważyłem także, że mapa ta może również służyć, jako osłona przeciwdeszczowa plecaka. Nie każdy plecak jest wykonany z cordury lub nie każdy plecak jest odporny na solidny deszcz (choćby ze względu na suwaki). Wówczas spokojnie możemy go osłonić tą mapą. Sprytne?
Twórcy projektu piszą także, że możemy zebrać za jej pomocą wodę… sprawdziłem… faktycznie da się. Mi udało się bez przeszkód przenieść kilka litrów wody, ale znam nieco lepsze metody, więc tę zostawiłbym jako ostateczność. Równie dobrze, w razie W, możemy nosić też inne przedmioty, tworząc z tejże mapy coś w rodzaju worka. To też wytrzyma.
Nadruk, jaki jest na tej mapie, jest nadspodziewanie wyraźny. Kolory są żywe i nie ma najmniejszych problemów z odczytem nazwy miejscowości, wybranych punktów na mapie, czy też legendy.
Hasło „Staniesz się bardziej widoczny” to jak dla mnie taki lekki „chłyt marketindody”, jak mawiała ekipa z Ani Mru-Mru. Wąskie, żółto-czerwone paseczki, raczej nie pomogą nam w sytuacji awaryjnej. Ale możecie próbować…
Co znajdziecie na mapie Tatry Polskie od Survivalmaps.pl?
Kupując opisywaną mapę, oczywiście przede wszystkim otrzymacie mapę turystyczną Tatr – w głównej mierze po stronie polskiej, ale także z fragmentem po stronie słowackiej.
Główna mapa jest w skali 1:30 000 i zawiera m.in. oznaczone szlaki (w tym czasy przejścia i długości szlaków), trasy rodzinne, informacje o schroniskach, atrakcjach turystycznych, ale także miejsca zejścia lawin.
Po drugiej stronie mapy głównej, odnajdziecie panoramę Tatr z różnych punktów, z oznaczeniem poszczególnych szczytów. Dodatkowo, zamieszczono mapę grzbietową Tatr polskich, mapę Zakopanego oraz część informacyjną.
Fajnym elementem całej mapy jest właśnie wspomniana część informacyjna. Tu znajdziecie wskazówki – jak wybrać się w góry, jak planować wyprawę (włącznie z prognozowaniem pogody i odpowiednimi kodami QR wydrukowanymi na mapie!), co ze sobą wziąć i z kim się kontaktować, jeśli potrzebujecie pomocy. Są tu najistotniejsze numery telefonów do odpowiednich służb, ale także szczegółowe namiary na schroniska w TPN. Nie zabrakło też informacji o tym, jak się zachować, gdy nadlatuje do nas śmigłowiec ratunkowy.
Mapy tu zawarte są mapami na licencji wydawnictwa Compass, które od lat wydaje solidne mapy dla turystów.
Co z mapami innych regionów?
Zgodnie z informacjami na Survivalmaps.pl, w tym roku mają pojawić się dodatkowo mapy Tyvek Bieszczad, Mazur i Karkonoszy. I szczerze im kibicuję – zwłaszcza, jeśli chodzi o Mazury.
Gdzie, za ile i czy warto?
Aktualnie cena promocyjna wynosi 75 złotych. I przyznam szczerze, że nie jest to mało, porównując do cen tradycyjnej mapy papierowej czy mapy laminowanej, które możemy zakupić już za kilka lub kilkanaście złotych. Miejmy jednak świadomość, że to inna technologia, która na dzień dzisiejszy nie jest jakoś szeroko wykorzystywana… a szkoda.
Mnie przekonuje przede wszystkim komfort użytkowania map bazujących na Tyveku – nie muszę przejmować się deszczem, czy wodą (jak w przypadku map stricte papierowych) i jednocześnie bez problemu mogę ją zgnieść, kitrając ją niemal w każdą kieszeń, jaką mam, co nie byłoby łatwe w wykonaniu map laminowanych, które są ewidentnie sztywne.
Mam też świadomość, że nie każdy miał szansę wypróbować mapę tyvek, zatem – jeśli tylko będziecie mieli taką możliwość – zachęcam do pomacania opisywanej mapy na żywo. Lada moment mapy powinny pojawić się w wybranych księgarniach. Jeśli tylko tak się stanie, postaram się Was niezwłocznie poinformować! Wówczas będziecie mieli możliwość samemu porównać cechy tego zacnego rozwiązania, ale także zerknąć na szczegóły samej mapy i informacje tam zamieszczone.